QUALITY POLICY

QUALITY POLICY

As CERRAHGİL, We are an organization that contributes significantly to the local economy, that is aware of its responsibilities to the society and environment, that considers sustainable development to be a way of life, and that is preferred in its sector in terms of experience, confidence, and quality. Our goal is to offer services, which will benefit our customers beyond their expectations, as the best solution partner and to ensure constant customer satisfaction within its scope as “Ship Agency operations”. All of our employees across the Cerrahgil network adopt to our customer-oriented work philosophy and aim to achieve Zero Error based on Continuous Improvement by contributing to this process in compliance with Process Approach and legal terms.

With the awareness that the path to satisfying our customers passes through the prosperity of our employees, we offer the best work environment to our team and support continuous development and learning.

Our customer satisfaction is always based on the aim of reducing costs but always maintaining efficiency and securing the future in mutual collaboration and confidence with our suppliers.

In this context, our purpose is to adopt Total Quality Management as a way of life and fulfill its requirements to ensure quality awareness systematically and regularly in all operating fields and service units.

It is our duty as all CERRAHGİL DENİZCİLİK employees to achieve business excellence with Total Quality Management.

 

 

KALİTE POLİTİKASI

CERRAHGİL olarak ‘’Gemi Acenteliği işlemleri’’ kapsamı doğrultusunda. Ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan, topluma ve çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde, sürdürülebilir gelişmeyi yaşam şekli yapan, deneyim, güven ve kalite açısından sektöründe tercih edilen bir kuruluş olarak hedefimiz müşterilerimize beklentilerinin üzerinde fayda sağlayacak hizmetleri en iyi çözüm ortağı olarak sunmak ve sürekli müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Tüm çalışanlarımız müşteri odaklı çalışma felsefemizi benimser ve bu sürece katkıda bulunarak Süreç Yaklaşımı ile yasal şartlara uyarak, Sürekli İyileştirmeyi esas alarak Sıfır Hata 'yı hedeflemektedir.

Müşterilerimizi memnun etme yolunun, çalışanlarımızın mutluluğu ve memnuniyetinden geçtiğinin bilincinde olarak, çalışanlarımıza en iyi çalışma ortamını sağlamakta, sürekli gelişmeyi ve öğrenmeyi desteklemekteyiz.

Maliyetlerimizi düşürmek, verimliliğimizi ve uzun vadeli kârlılığımızı arttırmak, geleceğimizi güven altına almak, tedarikçilerimizle karşılıklı iş birliği ve güven içerisinde çalışarak sağlanabilir.

Bu bağlamda amacımız bütün faaliyet sahalarında ve hizmet birimlerinde kalite bilincini sistematik ve düzenli bir şekilde sağlamak üzere Toplam Kalite Yönetimi 'ni yaşam şekli olarak benimsemek ve gereklerini yerine getirmektir.

Toplam Kalite Yönetimi ile iş mükemmelliğini gerçekleştirmek CERRAHGİL DENİZCİLİK çalışanları olarak hepimizin görevidir.